Jak pečovat o dětské zoubky

Jak pečovat o dětské zoubky

Péče o zoubky začíná už v útlém kojeneckém věku. A není to zdaleka jen proto, aby se ze zubní skloviny odstranila vrstva plaku a nečistot, které později mohou stát za vznikem zubního kazu. Je to také z důvodu toho, aby si dítě navyklo na tuto každodenní rutinu a by ji přijalo jako jakýsi rituál. Ze začátku se to jistě neobejde bez nějaké té slzičky, ale čím dříve si děti zvyknou, tím lépe pro ně i rodiče samotné. Některé děti naopak poté vyžadují, aby si mohly zoubky čistit samy. Avšak i pak je třeba, aby dospělý alespoň zkontroloval či případně dočistil dětské zoubky. Děti do tří let si zuby nedokážou vyčistit dokonale, protože ještě nemají dostatečnou motorickou schopnost.

zuby

První zoubky stačí u kojenců jemně otírat například plenkou. Dnes jdou už také ke koupi různí veselí čistící „maňásci“, které si rodič navlékne na prst a jemně jím otírá první zoubky. Když už je v dětské pusince zubů víc a občas při čištění nepříjemně stisknou, pak je lépe pořídit silikonový návlek na prst, který má na konci drobné štětinky. Lépe se jím čistí a rodič je také lépe chráněn před nechtěným stiskem ostrých dětských zoubků.

zuby_deti

Pak už přichází na řadu dětský zubní kartáček. Lze vybírat ze spousty barevných provedení a různých potisků. Děti si jistě takové barevné kartáčky oblíbí. Nejlepší je, pokud si mohou vybrat samy. Dokud děti neumí pořádně vyplivnout vodu z úst, je lepší čistit bez pasty. Poté už přichází řada na čistění s dětskými zubními pastami, které mají příjemnou ovocnou chuť. Většinou jsou k dostání ve variantě pro děti od 3 nebo od 6 let. Je třeba vybírat opravdu kvalitní a prověřené pasty. Přece jen se ještě jistě stane, že dítko část pasty bude polykat. Což z dlouhodobého hlediska není úplně žádoucí. Čištění zubů se pro někoho nestane příjemným nikdy. Ale je třeba o ústní hygienu dětí dbát a tento pravidelný denní rituál je od miminka učit.