Kdo by to byl čekal

Nelze mít fungující ekonomiku donekonečna. Kdo tvrdí, že kapitalistická ekonomika může růst donekonečna, mluví z cesty anebo o tom vůbec nic neví, protože každý rozumný ekonom vám ihned sdělí opak. Největší problém takové ekonomiky jsou samotné ekonomické subjekty – spotřebitelé, kteří svým iracionálním chováním neustále brzdí onu pověstnou neviditelnou ruku trhu, která namísto aby napravovala sama nerovnosti, tak rozdává facky jedna za druhou. On samotný ekonomický subjekt je velmi iracionální zvíře, ale někdy to opravdu, dalo by se říci, přehání. Řekněme si například šílenství okolo másla, vajíček, vlastně všeho, co za poslední dobu nějak podražilo. Lidé jsou okamžitě alergičtí na cokoliv jiného. Je něco jiného, pokud takto hystericky reagují důchodci.
černé grafy

Ale ani důchodci nejsou svatí

Právě tihle se třesou, když máslo z 30 korun stoupne na 6 a oni pomalu nespí, ale jakmile je v nějakém obchodním řetězci za padesát, tak nakupují klidně celá kila. Přesně toto nelogické šílenství činí z ekonomiky, a hlavně z cen zboží to, co je teď. Proč by vůbec byl nějaký tlak na výrobce másla, by tu cenu snížili? Pokud lidem stačí, že se to „zlevní“ na padesát korun a vůbec nehledají jinou náhradu, tak proč by se cena měla hýbat? Zatímco ve skutečně kapitalistické ekonomice by to mělo fungovat tak, že pokud zdraží výrobek A, tak si přeci zvolím nějaké B, které je stejné, ale levnější. A jakmile se poptávka přesune z A do B, tak přeci nutně, pokud si bude chtít výrobek A udržet alespoň nějaký zisk, bude muset s cenou dolů. Jenomže to by tady nemuseli být ti důchodci, kteří rovnou vezmou máslo i pro dceru, vnučku, pravnučku, na Antarktidu. A jako vnučka, dcera, pravnučka nevydělává peníze? Nebo to jsou tak chudí, že jim starý důchodce musí kupovat máslo?
ozubená kola

Všechno je to o lidech

A lidi se nikdy nezmění – nenasytnost, ignorance a negramotnost (třeba ta finanční), to jsou zkrátka zpátečky, které nás drží od racionálního rozhodování a přesně proto kapitalistická ekonomika nefunguje tak, jak má a selhává. Samozřejmě – socialismus, tak ten ani nevytahujte ze šuplíku, to se rovnou běžte kopat záhon s bramborami, jestli chcete návrat prázdných regálů.