Největší mýty spjaté s opalováním na slunci

Jistě víte, že jsou na trhu krémy s různým ochranným faktorem, a že některé krémy můžete použít do vody nebo do moře a jiné ne. Ovšem které babské rady a všeobecně rozšířené informace jsou pravda a které jsou pouze mýty?

Pokud se nebudete řídit těmi správnými pravidly, hrozí vám, že se nejenom spálíte, ale také můžete chytit úpal nebo úžeh, můžete si velmi ublížit, pokud máte už tak suchou pokožku, protože slunce ji ještě vysušuje, na kůži vám mohou vzniknout pigmentové skvrny, vaše pokožka může začít rychleji stárnout a ztrácet svou pružnost, můžete poranit si kůži a také si způsobit jiné bolestivé následky – věděli jste, že sluníčko, zvláště to ostré, může zvýšit riziko výskytu rakoviny kůže?

Rozhodně byste měly pamatovat na dvě zásady:
1.       Každý reaguje na sluníčko jinak
2.       Všeho moc škodí
Sluníčko je sice lék a říká se, že kam nemůže slunce, tam nastoupí lékař, a je to částečně pravda, ovšem i sluneční záření má svá pravidla – může být totiž opravdu škodlivé nejenom vaší kráse, ale předně vašemu zdraví.


Jaké jsou ty největší mýty o opalování?

1.       Na obličej vám stačí použít stejný ochranný faktor jako na zbytek těla: LEŽ
Obličejová pokožka je mnohem jemnější a citlivější než zbytek těla, proto byste ji měli rozhodně chránit vyšším faktorem než zbytek těla. Také dbejte na to, abyste vždy měli na hlavě mít nějakou pokrývku a oči si chránit slunečními brýlemi.

2.       Pokud mám denní krém s UV ochranou, nemusím používat opalovací krém: LEŽ
Denní krém nenahradí opalovací krém, protože nemá dostatečnou UV ochranu. Pokud míříte jenom do práce nebo na nákupy, kde budete většinou ve stínu a v klimatizované místnosti, ano, stačí to, ale rozhodně to není dost, pokud vyrazíte do města nebo na pláž.

3.       Čím vyšší faktor, tím méně se musím mazat: LEŽ
Vysoký faktor nevydrží déle než jiný, jenom chrání proti ostřejšímu slunci. Mažte se poctivě každé dvě hodiny, pokud jste na přímém slunci, nehledě na faktor krému.