Síla bylinek

Takovou královnou mezi bylinkami je všemi známá kopřiva dvoudomá. Čistí krev, posiluje cévní systém, pomáhá proti revmatickým bolestem, zvyšuje plodnost mužů – pokud se jedná o samčí květy, podporuje mateřské mléko, při chorobách jater, ledvin a žlučníku. Stačí si jen pořádně vybrat správnou úpravu a zkusit ji na vlastní kůži. Kopřiva je toxická jen tehdy, pokud je čerstvá, jinak je to jedna z nejlepších léčivých bylin.levandule, květ, pole
Další skvělou léčivou bylinkou je kozlík lékařský, který je znám od středověku a různými způsoby se zpracovává a užívá. Nejčastěji se sbírá kořen, ale až druhý rok po výsadbě v záři až v říjnu. Nesmí se sušit s jinými léčivkami, protože nabývá při sušení silného pronikavého zápachu. Kočky odér této rostliny vzrušuje, válí se v něm, proto pro zabránění znehodnocení byliny ji mějte na místě, kam kočka nevleze.
Trpíte-li nespavostí, je pro vás určená kozlíková tinktura. Ta pomáhá i při křečovitých bolestech, slabosti nohou, nervozitě, žaludečních křečí, nadýmání a při pocitech strachu. Jak bylo řečeno, silně ovlivňuje kočky, stejně jako šanta kočičí. Používá se i při výrobě hraček pro kočky. Tinkturu lze použít pro kočku, kterou jsme si dovezli do cizího prostředí.
V dávných dobách jste se mohli hojně setkávat s plicníkem lékařským, který využívali lidé ve směsích s jinými rostlinami jako byl jitrocel, přeslička, fenykl nebo podběl. V dřívějších dobách, hlavně ve středověku, pomáhal významně při plicní tuberkulóze, kašli, chrapotu, zánětech průdušek a dalších plicních chorob. Od toho nese i svůj název. Mimo jiné působí močopudně a zvyšuje srážlivost krve. Jeho využití se dá uplatnit i omýváním hnisajících ran či hemeroidů. Je to šikovná bylinka, která by neměla z bylinkářství a přírodních léčiv vymizet.kozlík lékařský, bylina, beruška
A nic nesníží krevní tlak tak dobře, jako samotná levandule lékařská, jejíž vůně by byla schopná každého omámit. Také že je to slabší droga, kterou se ale člověk nedokáže natolik omámit. Kromě využívání levandule jako léčivého přípravku lze pověsit sušenou levanduli do šatníku. Krásně jej provoní a odpudí šatní moly. Mimoto se dá s ní odbourat nespavost, nervozita, závratě a bolesti hlavy. Dost často se nakládá sušená levandule do pytlíčků, které se poté mohou nahřát. Levandule pomáhá i při revmatických bolestech.
Pomocných bylinek je celá řada a spousta. Některá pomůže tady, jiná zase tam. Jedno mají společné, pomáhají.