Stanovte si hranice


Doba je hektická a nároky na lidi jsou veliké. Už jste to někdy slyšeli nebo to dokonce říkáte? A víte, že to říkaly i generace před vámi? Ale ano, nároky na pracovní vytížení a pracovní stresy jsou stále větší a stále více lidí propadá depresím nebo má syndrom vyhoření, případně obojí, protože tyto nemoci spolu úzce souvisí. A není moc způsobů, jak se z toho všeho nezbláznit.

Neumíte říct ne a děláte v práci nejen svou práci, ale často i za kolegy, nebo toho na vás nakládají skutečně hodně a vy neumíte odmítnout a děláte přesčasy, nosíte si práci domů a nemáte žádný volný čas pro sebe a relaxaci? Určitě víte, že je to špatně a žádné finanční ohodnocení se nevyrovná spokojenému životu bez stresu.

stres

Pokud jste pracovně vytížení a nemáte čas odpočívat, je pravděpodobné, že se snažíte nějak svému tělu energii dodat. Z počátku vám možná stačila káva a energetické drinky, ale časem jejich účinek zeslábne a vy budete hledat něco silnějšího. Možná jste zaslechli něco o kratom čaj, je však vážnou otázkou, jestli se do něho pouštět.

stres

Kratom je látka, která je v české republice sice povolená, ale jejíž užívání je sporné. Záleží na přesném dávkování, můžete si jinak přivodit nepříjemné stavy i s halucinacemi, ale hlavně, jedná se o návykovou látku. Pokud si na ni zvyknete, můžete mít problém. Vyrovnat se stresem v práci, to můžete začít naučit se říkat ne na věci, které nejsou v popisu vaší práce. Po práci si vyčleňte dobu jen pro své koníčky a pro svůj osobní volný čas, který se naučte trávit pokud možno aktivně sportem, ale najděte si čas i na lenošení na gauči s dobrou knihou. Nehledejte povzbuzující látky, které vás budou držet nepřetržitě ve stavu, kdy jste plní energie. Tělo to dlouho nevydrží a pak zkolabujete, když to vůbec nebudete čekat. Najděte si tu správnou hranici mezi pracovním vytížením a vaší relaxací.