Je vedení bankovního účtu zdarma opravdu bez poplatků?

Zejména v posledních letech se čím dál tím více setkáváme s fenoménem poskytování bankovních služeb bez úplaty. Zpravidla se jedná o klasické služby typu zřízení či vedení bankovního účtu zdarma. Avšak je tomu skutečně tak? Opravdu nás bankovní účet nic nestojí?
kreditní karty v riflích
Jsou bankovní služby bez poplatků pouze strategií bank?
Banky v rámci svých proklientských strategií lákají své potencionální klienty na možnost zřízení a vedení běžného účtu na jejich pobočce zcela zdarma. Avšak bývá pravidlem, že se bankovní poradci zapomenou zmínit, či tuto skutečnost zmiňují záměrně až po uzavření smlouvy, že banka například nedisponuje vlastními bankomaty. Což pro vás jako spotřebitele znamená, že své peníze musíte vybírat v bankomatech cizích bank za poplatek. Banky, které nemají vlastní bankomaty, nabízejí svým klientům určitý počet výběrů z cizího bankomatu zdarma a další výběry již zpoplatňují. A že se nejedná se o žádné nízké sazby jistě všichni dobře víme. Častým poplatkem je také poplatek za odchozí platby, který se v současnosti pohybuje v rozmezí 3 – 7 Kč za platbu v závislosti na typu platby a poskytovateli bankovních služeb. Obvykle si právě kvůli možnosti zasílat odchozí platby bankovní účet spotřebitelé zřizují a disponování s penězi je tak může přijít na nemalé částky. Některé komerční banky si dokonce účtují poplatky za vklad na účet. Tento poplatek strategicky ukrývají pod pojmem „Účetní položka“, kdy klienti často ani netuší, co je obsahovou náplní této úhrady. Pod tímto názvem totiž bankovní společnosti skrývají poplatky, které jsou v dnešní době téměř přežitkem na bankovním trhu.
Skryté poplatky u spotřebitelských úvěrů
Měli byste také zbystřit, pokud si chcete v bance zažádat o spotřebitelský úvěr. I zde se často objevují skryté poplatky, o kterých žadatelé o půjčku mnohdy ani neví. Při uzavírání půjčky je velmi složité porovnat všechny nabídky obchodních bank. Vhodným nástrojem, jak posoudit výhodnost poskytované půjčky, je RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů. Zjednodušeně lze říci, že tato sazba udává procento z dlužné částky, které musí spotřebitel uhradit za jeden rok. Zatímco úrok zahrnuje pouze cenu zapůjčeného kapitálu, RPSN zahrnuje ostatní náklady spojené se zapůjčením peněz. Jedná se zejména o poplatek za uzavření smlouvy, za vedení účtu či poplatek za pojištění schopnosti splácet. Mnoho klientů také překvapí poplatek za předčasné splacení úvěru, kdy za skutečnost, že úvěr splatíte dříve, zaplatíte poplatek ve výši určitého procenta ze zbývající dlužné částky. Pokud se tedy chystáte zažádat o úvěr, je vhodné si srovnat nabídky bank dle jejich RPSN.
vějíř bankovek s mincemi
Nelze obecně říci, která banka je nejvýhodnější. Je doporučováno pečlivě prozkoumat obchodní podmínky jednotlivých bank, které zvažujete. Můžete si také vyhledat srovnání bank na internetu dle jednotlivých kritérií a přitom dbát na recenze již stávajících klientů. Jedině tak si vyberete banku, která poskytuje služby úměrné vašim potřebám za odpovídající cenu.