Usušme si krásu

Sušené rostliny nám slouží k dekoracibytu nebo domu. Některých sušené rostlinky nám můžou domov provonět. Je mnoho dalších způsobů, jak s rostlinkami nakládat. Není to jen sběr a způsoby sušení, ale také například lisování, barvení nebo odbarvování. Existuje mnoho druhů rostlin, které se dají využít k sušení.
sušené květiny
Podívejme se na některé z nich:
Slaměnky jsou jedny z těch květin, co sušením neztrácejí barvu ani tvar a vydrží dlouho krásné. Ze zahrady si je odnášíme až tehdy, kdy se jejich květy naplno otevřou a kdy mají tu nejzářivější barvu. Jakmile začnou blednout a rozpadat se, je vše ztraceno a květy ve váze už nikdy nebudou vypadat tak dobře. Sklízet bychom je měli dopoledne, kdy se rozvíjí nová poupátka. Usušíme je co nejdříve na dobře větraném místě, zavěšené ve svazečcích květy dolů. Nikdy je nedáváme sušit na přímé slunce. Čím dříve budou kytičky usušené, tím lépe budou vypadat. Můžeme sušit celé rostlinky se stonky, ale také jen samostatné květy.
sušený květ
Jedním z nich, který si můžeme usušit, je smilek růžový. Tato rostlina náročná na slunce, jako všechny slaměnky, pochází z Austrálie. Smilek můžeme pěstovat v záhonu s ostatními letničkami. Tvoří nízké keříky vysoké až 50 cm. Úbory mají sytě žlutý střed, který je velmi citlivý na opadávání a proto je třeba ho sklízet ještě před otevřením květů.
Další rostlinkou, kterou si můžeme vybrat k sušení, je statice. Staré české odrůdy statice neboli limonky chobotnaté vynikají hustotou a bohatostí květů. Je velmi oblíbená k sušení a následnému aranžování do suchých vazeb. Můžeme je spatřit v bílé, růžové, fialové a modré barvě. Tyto letničky stříháme na konci léta a sušíme květy dolů na suchém, ale tmavém místě. Existuje ještě statice žluté barvy, ale ta není k sušení příliš vhodná. Je určena spíš k řezu.
oranžový květina
Rostlinou nenáročnou k pěstování a následnému sušení je mochyně zahradní. Původně se jednalo o užitkovou rostlinu, jelikož jejich plody, schované v oranžových květech jsou jedlé. Je krásná v sušených vazbách. Pokud ji však nechceme pěstovat trvale, musíme si dát pozor, protože je velmi těžké se jejich oddenků zbavit.