Než vezmete nějakou práci

Určitě se mnou budete souhlasit, že kdyby vám někdo nabídnul zaměstnání, ovšem neřekl vám, jakou zde budete mít výplatu, respektive kdyby vám na rovinu řekl, že vám tu za vaši práci vůbec nic nedá, nevzali byste to a vysmáli byste se mu, maje ho za blázna. A rozhodně by vaše jednání nebylo možné považovat za hloupé, protože zaměstnání se přece přijímá proto, aby si jím člověk vydělal na živobytí.

ruské rubly

Jenže když se během dohadování o mzdě dostanou potenciální zaměstnavatel a zaměstnanec do fáze, kdy má padnout nějaká ta konkrétní cifra, nejednou z toho uchazeč o práci není právě moudrý. Dozví se totiž, kolik korun hrubého dostane. Pro zaměstnavatele je tu všechno jasné – hrubá mzda je přece to, co vydá ve prospěch onoho zaměstnance. Jenže zaměstnanec tuto částku celou nedostane. Jak je totiž těm obeznámeným jasné, dostanou teprve to, co zbyde, když se z oné hrubé mzdy odečte daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění zaměstnance. Respektive když se sem přičte nějaká ta sleva na dani, na niž mají někteří ze zaměstnanců nárok.

A jak má v takové chvíli budoucí zaměstnanec tušit, kolik dostane na ruku? Jak má vědět, z čeho mu bude souzeno žít, když netuší, kolik mu stát sebere a kolik z oné hrubé mzdy ponechá?

polské zloté

Naštěstí ale ani v této chvíli nemusí být tak zle. Protože kdo chce vědět, jak na tom přesně bude, najde na internetu více než užitečného pomocníka. Je tu totiž i pro takový výpočet mzdy kalkulačka, která mu s tím během okamžiku pomůže. A její obsluha je vlastně docela jednoduchá – zadá se do ní pouhých pár údajů a ona už si s tím pak poradí sama.

A potenciální zájemce o zaměstnání? Ten tak může ve chvilce vědět, kolik bude brát, pokud nabízenou práci vezme. A může se na základě tohoto relevantního údaje správně rozhodnout, zda tu práci přijme nebo ne. Zda mu ona nabízená částka bude stačit na spokojené živobytí.