Senioři a exekuce – nic nového pod sluncem

Lidé, kteří žijí z důchodu, by si měli užívat klidu a odpočinku. Důchod dostávají od státu za to, že celý život pracovali a odváděli daně. Přesto výše důchodu často neodpovídá finanční potřebě důchodců. Zaplatit nájem, jídlo, léky… Pak mnohdy nezbude na další potřebné věci. Staří lidé se proto zadlužují, jenomže poté nemají na splácení dluhů, a tak prudce stoupá i množství exekucí.

Jak je možné, že se senioři zadlužují?
· Lidé se zadlužují již v produktivním věku, ale protože nestíhají splácet, zůstávají jim dluhy i do důchodu. Někteří mají důchod obstavený ihned při jeho požádání.

· Řada seniorů se uchyluje k půjčkám, aby měli peníze na živobytí. Jenomže výše důchodu jim na splácení půjček nestačí, proto se ocitají v exekuci. Mnohdy pro nízkou výši důchodu nelze peníze ani zabavit. To ovšem neznamená, že dluh zaniká. Ve chvíli, kdy se důchod navýší, je povinné srážky zařídit a dluh začít splácet.

· Půjčku splácí půjčkou. To ovšem není ideální řešení, a tak se častokrát stane, že důchodci splácí hned několik exekucí najednou. Rekord v naší republice je 70 exekucí na jednu penzi.

· Senioři mnohdy nemají peníze na zaplacení běžných účtů, třeba za telefon, svoz odpadu či energie. A tak se ocitají v dluzích.

· Lidé v důchodovém věku se rádi účastní přednáškových akcí, kde na ně bohužel čekají „šmejdi“. Uniknout z jejich pařátů není pro staré lidi snadné, a tak nakoupí zboží, na které nemají peníze.

· Důchodci chtějí pomoci svým dětem nebo vnoučatům, a tak jim často ručí na jejich půjčky. Protože oni pak půjčku nesplácejí, ocitají se i staří lidé v dluzích.

Důchodci se často ze svých finančních závazků špatně vymaňují kvůli svým nízkým penzím. Ocitají se v začarovaném kruhu, ze kterého se do konce svého života nedokážou vymanit. Senioři se proto snadno stávají součástí sociálně slabé skupiny, která se rychle zadlužuje.