Spoření na penzi je obrovský byznys, který láká firmy!

Skupina Partners oznámila, že spustí penzijní společnost. Nejen to! Údajně uvažuje i o tom, že vyrazí na trh i s bankou. Žádost o licenci na penzijní společnost podala firma Partners již v prosinci 2019. Na konci roku 2020 by měl začít pilotní provoz s vytipovanou skupinou poradců. Ostrý start má pak firma naplánovaný na začátek roku 2021. Investice společnosti do tohoto rozvoje by měla být kolem 150 milionů korun, a to vše z vlastních finančních zdrojů, respektive ze zdrojů skupiny Partners. Hlavní cestou je digitální proces a automatizace. Největší investici plánují na počátku při zřízení, následně však kalkulují s nízkými náklady na provoz.

bankovky české koruny

Účastnické fondy

Od roku 2013 si lidé mohou vybírat z několika strategií. Podle toho hodlá i Partners vytvořit vlastní nabídku. Jednou z variant bude povinný konzervativní zákonem daný fond, pro ty, kteří nechtějí podstupovat riziko. Pro ty, co se rizika nebojí plánuje firma vytvořit další dva fondy.

Podle specialistů jsou lidé stále ještě zacyklení v informacích, které běžely před několika lety. Informace o tom, že kdo neuzavřel smlouvou před důchodovou reformou a nevyužil transformovaného fondu, má už smůlu a nevyplatí se mu spořit. Z dlouhodobého hlediska je však podle odborníků investice v doplňkovém spoření mnohem výhodnější, neboť tyto fondy mají mnohem větší výnosy. Samozřejmě se výnosy ročně mění. Některé roky jsou silnější, některé roky jsou slabší. Na tyto investice se však člověk musí dívat výhradně z dlouhodobého pohledu, kdy se výkyvy z roku na rok vyhladí a celkově jsou čísla v plusu. Samozřejmě velká řádka lidí má z uvedeného kolísání obavy, a důsledkem je, že od roku 2013 výrazně klesl zájem o spoření na penzi. V roce 2019 však klesání přestalo a lidé se opět o tento druh spoření začali zajímat.
bankovky eura

Nízké úrokové sazby

Celkově podpoře zájmu o důchodové spoření nepomáhá ani dlouhodobě nízké úrokové sazby.