Telefonní signál v metru

Česká republika se může pochlubit jediným metrem, to se nachází v Praze a momentálně má 3 různé linky napříč celým městem. Stále v něm však něco chybí…pokrytí signálem. Pokrytí je prozatím stále minimální, k signálu se dostanete jen v úseku mezi stanicemi Bořislavská a nemocnice Motol na trase A. To se chystají změnit společnosti Dopravní podnik města Prahy a T-Mobile, které chystají smlouvu pro pokrytí celého metra. Pokud se obě strany dohodnou včas, bude celá síť připravena k využití do konce příštího roku, a to pro všechny tři zde dostupné operátory.
stanice metra v Praze 

Problémy se smlouvou

Jednání o přípravě smlouvy nejsou vůbec jednoduchá a táhnou se už třetím rokem. Podle operátorů je zásadním problémem hlavně dohoda v rámci poskytování údajů o pohybu osob. Zatímco operátoři chtějí tyto informace sdělovat pouze jednou ročně, dopravní podnik trvá na častějším opakování z důvodu zjednodušení shromažďování přepravních dat. Jak celá situace dopadne je stále ještě předmětem řešení.
 

Plán na pokrytí

Ani táhnoucí se spory o smlouvu neodradily společnost T-Mobile od vypracování plánu pro zavedení signálu. Podle něj by se signál nejdříve zavedl na trase C mezi stanicemi Muzeum a Roztyly. V dalších fázích by se signál postupně rozšířil na všechny trasy metra včetně nových částí domnívá se náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Vedení Dopravního Podniku Praha se k celé situaci prozatím nevyjádřilo.
 metro Můstek

Nynější situace

 Momentálně nalezneme signál ve všech 58 stanicích pražského metra, které často k jeho provozu využívají i venkovních vysílačů. Ten je však vysílán jen pomocí technologie GSM a k ničemu jinému, než k telefonování není použitelný. V plánu je zavést signály 3G a LTE vhodné i pro přístup na internet, kdy však budou tyto signály nainstalovány a zprovozněny není známo, vše záleží na domluvě s DPP.